piątek, 20 lutego 2009

Sikorka Bogatka – Paru major Linnaeus

Masa ciała 16-21 g. Długość 14-15 cm . U samców czarna linia biegnąca od podbródka ciągnie się na podbrzusze , gdzie przechodzi w czarną plamę między nogami, a u samic czarny pas urywa się przed podbrzuszem , lub dochodzi tam tylko w postaci cienkiej smugi.Bogatki zasiedlają prawie całą Europę ( prócz Islandii, północnych krańców Półwyspu Skandynawskiego oraz północy Rosji). U nas jest to liczny gatunek zasiedlający wszystkie typy siedlisk.

Samiczka:
Samiec:
Bogatki nie unikają kontaktu z ludźmi. W czasie mroźnych zim , kiedy trudno o pokarm potrafią jeść bezpośrednio z rąk ludzkich.
Budują gniazda w rozdzielniach elektrycznych, skrzynkach na listy, szlabanach kolejowych , słupkach ogrodzeniowych. Nie stronią także od budek lęgowych . Gniazda budują z mchu i sierści . Samica składa do 12 jaj . Młode opuszczają gniazdo już po 18-20 dniach.
Gniazda bogatek są siedliskiem różnego rodzaju pasożytów ( pcheł , roztoczy, larw much )
Ważne jest co roczne jesienne czyszczenie budek lęgowych usuwając stare gniazda wraz z pasożytami. W budkach nieczyszczonych przybywa zanieczyszczeń a gniazda nanoszone jedno na drugie pomniejsza budkę i zbliża je do otworu wlotowego , co ułatwia drapieżnikom dostanie się do gniazda i zabicie lęgu lub samicy wysiadującej jaja.

Część bogatek na zimę odlatuje na południe i zachód Europy. W tym czasie przylatują do nas bogatki ze wschodu jak i te z lasów przenoszą się do miast .

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz